گلدان میناکاری

در تعریف صحیح و کامل از گلدان میناکاری باید گفت که این نوع گلدان از جنس های مختلفی مانند مس، سفال، نقره یا طلا ساخته می شود که بر روی بدنه ی آن ها با رنگ ها ی مخصوص که بیشتر طیفی از رنگ آبی هستند، طرح های زیبا و جذاب و با مفهومی نقاشی می شوند. هنر مینا در واقع هنر نقاشی روی ظروف است که به علت کثرت رنگ آبی در طیف های مختلف در آن، این هنر آسمانی نام مینا را به خود گرفته است تا یادآور گنبد مینا باشد.

گلدان های مینا علاوه بر اینکه در تزئینات منزل و دکوراسیون به کار می روند به صورت تندیس نیز تولید و استفاده می شوند. که در ادامه ی مطلب هر کدام را بیشتر و کامل تر توضیح می دهیم.

انواع گلدان میناکاری

گلدان های میناکاری طرح ها و مدل های بسیار متنوع و زیبایی دارند. مدل های مختلف صراحی، شلغمی، خمره ای و غیره. همچنین طرح های نقاشی مختلف اسلیمی، ختایی، اسماعیلی، گل و مرغ و غیره. که هر کدام در زیبایی بی مانند است. در ادامه چند طرح و مدل زیبا را معرفی می کنیم.

  • گلدان میناکاری مدل صراحی طرح اسماعیلی

گلدان میناکاری طرح اسماعیلی
گلدان مینا مدل صراحی طرح اسماعیلی

گلدان فوق یکی از زیباترین محصولات میناکاری از لحاظ طرح و رنگ می باشد. این گلدان خاص و منحصربه فرد دکور منزل شما را بسیار چشمگیر کرده و درخشان جلوه می دهد. طرح میانی گلدان با پس زمینه ی سفید باعث می شود این گلدان توجه هر بیننده ای را به خود جلب کرده و او را تا دقایقی مشغول تماشای خود کند.

  • گلدان میناکاری مدل شلغمی طرح گل و مرغ

گلدان میناکاری طرح گل و مرغ
گلدان مینا کاری مدل شلغمی طرح گل و مرغ

در مورد طرح گل و مرغ حتما اطلاعاتی دارید و یا نام آن را بسیار شنیده اید. طرح زیبایی که تداعی کننده بهشت در ذهن آدمی است که همواره در همه ی جهان پیرامون خود به دنبال جایی می گردد که از آن به زمین آمده است. همان منزل اولی که یاد و خاطرش در روح انسان ثبت شده و سعی دارد در جهان پیرامون آن را بازتاب بدهد و بنگرد تا دلش تسکین یابد شاید کمی از رنج دوری بکاهد.

  • گلدان میناکاری مدل صراحی طرح گل و مرغ

گلدان میناکاری مدل صراحی طرح گل و مرغ
گلدان مینا مدل صراحی طرح گل و مرغ

یکی دیگر از گلدانهای زیبای طرح گل و مرغ را در تصویر بالا مشاهده کردید. این طرح نیز تنوع بالایی دارد و روی مدل های مختلف به شکل های متفاوت پیاده می شود که از هر بیننده ای دل می برند.

  • گلدان میناکاری مدل شلغمی

گلدان میناکاری مدل شلغمی
گلدان میناکاری مدل شلغمی لوکس و زیبا

طرح و رنگبندی محصول فوق بسیار زیبا و متفاوت است. لبه ی دالبری یا چین خورده ی آن که مدل آن را خاص کرده است و طرح زیبای لوزی های کاشی شده بر بدنه ی گلدان همه با هم مقاومت انسان را در مقابل نگاه کردن به آن می شکند.

  • گلدان میناکاری طرح اسلیمی ختایی

گلدان میناکاری طرح اسلیمی ختایی
گلدان میناکاری طرح اسلیمی ختایی

گلدان فوق یکی از طرح های زیبای اسلیمی-ختایی است. البته طرح اسلیمی به صورت جداگانه هم وجود دارد و گلدان اسلیمی-ختایی هم در طرح های مختلف دیگری موجود می باشند.

گلدان میناکاری طرح اسلیمی و ختایی
گلدان میناکاری طرح اسلیمی و ختایی

گلدان فوق نیز یکی دیگر از گلدان های میناکاری زیبا و چشم نواز با طرح زیبای اسلیمی-ختایی است. معمولا گلدان را به صورت جفت تهیه می کنند تا آن ها را به صورت قرینه در دو طرف یک دکور یا یک شی مثل بشقاب میناکاری قرار بدهند و جلوه ی بیشتری داشته باشد. اما خرید تکی گلدان میناکاری نیز رایج است.

  • گلدان میناکاری صادراتی

گلدان میناکاری صادراتی
گلدان میناکاری صادراتی

محصولات صنایع دستی ایران به عنوان یکی از زیباترین گروه محصولات صادراتی حساب می شوند که هرساله تعداد زیادی از آن ها با طرح و رنگ و مدل های زیبا و شگفت انگیز به کشورهای دیگر صادر می شود. در سایر کشورها از صنایع دستی ایران بسیار استقبال می شود. گویی آن ها ارزش هنر ایرانی را به خوبی می شناسند و آن را دوست می دارند. این باعث افتخار هنرمندان این مرز و بوم است.

  • گلدان میناکاری طرح طاووس

گلدان میناکاری طرح طاووس
گلدان مینا کاری طرح طاووس زیبا

طاووس زیباترین پرنده ی روی زمین است و گفته شده که یکی از پرندگان بهشتی نیز هست که معمولا از تصاویر و نماد آن در طرح های هنری زیاد استفاده می شود. میناکاری نیز از آن بی بهره نمانده و بر روی گلدان های زیبای آن می توان طرح طاووس را پیدا کرد.

  • گلدان میناکاری مدل خمره

گلدان میناکاری مدل خمره
گلدان میناکاری مدل خمره اعلا

به مدل هایی که شبیه مدل تصویر بالا باشند مدل خمره می گویند. خمره ظرفی بوده است در قدیم که از آن استفاده می کردند و مواد غذایی خود را داخل آن می گذاشتند اما امروزه کاربرد مصرفی ندارد و ظروفی که شبیه آن ساخته می شوند برای مصرف دکوری و تزئینی هستند.

  • گلدان میناکاری مدل صراحی

گلدان میناکاری مدل صراحی متوسط
گلدان میناکاری مدل صراحی متوسط

تصویر فوق از یک گلدان زیبای میناکاری است با مدل رایج و معروف صراحی که بسیار پرفروش و شناخته شده می باشد و در اکثر بازارهای میناکاری این مدل و این طرح یافت می شود. مدل صراحی هم مثل سایر مدل ها در سایز ها و طرح های گوناگون وجود دارد.

امیدوارم مطالب گفته شده برایتان مفید بوده باشد و باعث شناخت بیشتر شما عزیزان از هنر میناکاری و انوع گلدان میناکاری شده باشد.