سنگاب فیروزه کوبی

شاید ندانید سنگاب فیروزه کوبی چیست؟ یا اینکه چرا به آن سنگاب گفته می شود. پس ابتدا در مورد سنگاب توضیح مختصری داده، کاربرد سنگاب فیروزه را می گوییم و سپس انواع سنگاب را معرفی می کنیم.

سنگاب فیروزه
سرویس سنگاب و گلدان فیروزه

سنگاب چیست؟

در قدیم خبری از آب سردکن ها نبود، مردم اگر در مکان های عمومی مثل مسجد، زیارتگاه، حسینیه ها و سایر مکان ها تشنه می شدند باید از کجا آب می نوشیدند؟ ظرف سنگی بزرگی بود به نام سنگ آب که داخل آن آب تمیز و خنک ریخته می شد و یک کاسه کنار آن بود که مردم آن را داخل آب می زدند و آب می نوشیدند. شاید تصورش برای ما کمی چندش آور باشد که همه از یک کاسه آب می خوردند و آن را داخل آب می زدند. اما در گذشته مردم مثل الان اینقدر بهداشتی و حساس نبودند. البته چاره ای هم نداشتند، سبک زندگی و امکانات آن زمان اینطور ایجاب می کرد. زمان گذشت و کم کم ظرف های بشکه ای که شیر آب به آن ها متصل بود جای سنگ آب را گرفت و پس از آن با اختراع برق آب سردکن ها تولید شدند و جای بشکه های آب را گرفتند. اما آدمی علاقه دارد همیشه خاطرات گذشته و یادگاری های اجداد و نیاکان خود را به نوعی زنده نگه دارد. شاید صنایع دستی یکی از اهدافش همین باشد. هنرمندان صنایع دستی سنگاب ها را در سایزهای کوچک تر و برای مصارف تزئینی و کاربردی (البته به عنوان ظرف میوه و آجیل و …) تولید میکنند. یکی از انواع این سنگاب ها سنگاب فیروزه کوب است که در اندازه های مختلف تولید شده و به فروش می رسد.

سنگاب قدیمی و فیروزه
سنگاب قدیمی و فیروزه

قیمت سنگاب فیروزه کوبی

موقع خرید اولین چیزی که به آن فکر می کنید چیست؟ برای بعضی از افراد قیمت و برای بعضی از افراد کیفیت در اولویت است. شما در کدام دسته هستید؟ در هر کدام از دسته های فوق که باشید، درست آمده اید، ما این محصول را با کیفیت بالا تولید می کنیم و با قیمت منصفانه به فروش می رسانیم. هدف ما چیزی فراتر از فروش و کسب درآمد است. هدف اصلی مجموعه ی صنایع دستی ما ترویج هنر فیروزه کوبی و حمایت از هنرمندان صنایع دستی ایران و حفظ آثار هنری و خاطرات گذشتگان است.

قیمت سنگابهای فیروزه کوب به چند مورد بستگی دارد :

  • سایز سنگاب
  • کیفیت سنگ به کار رفته در آن
  • طرح و مدل سنگاب (ساده، ترنج یا مشبک بودن)

انواع سنگاب فیروزه کوبی

سنگابها از نظر اندازه ، طرح و مدل انواع مختلفی دارند. در ادامه چند نمونه از این ظروف زیبای فیروزه را معرفی می کنیم.

  • سنگاب بزرگ فیروزه کوبی

سنگاب بزرگ معمولا بیشتر جنبه ی تزئینی دارد و برای ویترین، روی میز ، کنار اتاق و دیزاین دکوراسیون منزل از آن استفاده می شود. ارتفاع آن ها معمولا ۴۰ یا ۵۰ سانتی متر است.  این سنگاب ها نیز در مدل های مختلف ، ساده ، ترنج وجود دارد. عده ای به آجیل خوری فیروزه کوبی سنگاب شبکه بری می گویند.

سنگاب بزرگ فیروزه کوبی
سنگاب بزرگ فیروزه کوبی

 

سنگاب فیروزه کوبی بزرگ ترنج
سنگاب فیروزه کوب بزرگ ترنج
  • سنگاب فیروزه کوبی کوچک

این سایز از سنگاب که از سایز ۱۱ سانتی متری شروع می شود به بالا مصارف مختلفی علاوه بر مصرف تزئینی و دکوری دارد. برای ظرف آجیل ، میوه ، سفره هفت سین ، سفره یلدا و غیره از آن ها استفاده می کنند.

سنگاب فیروزه کوبی اعلا
انواع سنگاب فیروزه اعلا
  • سنگاب قلمزنی فیروزه کوبی

داخل بعضی از سنگاب ها ساده و داخل بعضی از آن ها قلمزنی شده است. برخی از افراد مدل ساده و برخی دیگر قلمزنی شده را می پسندند. البته مدل قلمزنی شده برای مصارف تزئینی بیشتر استفاده می شود چون داخل ظرف خالی و پیداست.

سنگاب فیروزه کوبی قلمزنی شده
سنگاب فیروزه کوبی قلمزنی شده

 

سنگاب فیروزه کوبی ساده
سنگاب فیروزه کوب ساده

بعضی از افراد به آجیل خوری فیروزه کوبی سنگاب مشبک فیروزه می گویند زیرا لبه های آجیل خوری به صورت شبکه بری می باشد. این ظرف نیز برای مصارف تزئینی و کاربردی (به عنوان ظرف میوه و اجیل و …) استفاده می شود.

آجیل خوری فیروزه کوبی
آجیل خوری فیروزه کوبی
  • هدیه تبلیغاتی سنگاب فیروزه کوبی

یکی از کاربردهای این ظرف زیبا و لوکس استفاده به عنوان هدیه تبلیغاتی است. افرادی که به این منظور از این محصول استفاده می کنند می توانند آن را به صورت تکی یا در یک باکس تبلیغاتی قرار دهند و آن را به عنوان هدیه برای فرد یا افراد موردنظر ارسال کنند.

سنگاب فیروزه کوبی هدیه تبلیغاتی
سنگاب فیروزه کوبی هدیه تبلیغاتی

امیدوارم مطلب فوق در شناخت بیشتر شما از محصول سنگاب فیروزه کوب مفید بوده باشد.