انواع سرویس فیروزه کوبی

انواع سرویس فیروزه کوبی شامل سرویس شربت خوری فیروزه کوبی ، سرویس چای خوری فیروزه کوبی ، سرویس کشکول و تنگ فیروزه کوبی، سرویس گلدان و سنگاب فیروزه کوبی و سایر موارد را در سایت صنایع دستی ما مشاهده نمایید. سرویس فیروزه کوبی معمولا به تعداد دو عدد یا بیشتر محصول گفته می شود که در کنار هم گذاشته می شوند و زیبایی خاصی در کنار هم پیدا می کنند. بعضی از سرویس ها نیز مانند سرویس شربت خوری یک دست محصول کامل است که اجزای آن در کنار هم معنای واقعی و کاربردی خود را پیدا می کنند. البته اینکه از کدام محصولات سرویس داشته باشیم به نظر و ایده ی شما نیز بستگی دارد که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

سرویس شربت خوری فیروزه

این ست بسیار لوکس و تماشایی را می توانید داخل ویترین منزل خود بگذارید و از نگاه کردن به آن لذت ببرید. اگر سنگ به کار رفته در این سرویس فیروزه کوبی اصل باشد داشتن چنین سرویس بسیار با ارزش خواهد بود. راه تشخیص فیروزه کوبی اصل را نیز می توانید مطالعه کنید و به اطلاعات خود در این مورد اضافه کنید.

سرویس شربت خوری فیروزه کوبی
سرویس شربت خوری فیروزه کوبی

سرویس چای خوری فیروزه کوب

در ایران در گذشته مصرف قهوه بیشتر از مصرف چای بوده است. به همین دلیل هم در خیابان ها بیشتر قهوه خانه وجود داشته است نه چای خانه. حتی تا همین چند سال پیش نیز هنوز قهوه خانه ها وجود داشتند اما مردم داخل آن ها چای می خوردند. تا اینکه نام آن ها را نیز به چایخانه تغییر دادند. ایرانی ها در سال های اخیر علاقه ی بیشتری به مصرف چای پیدا کردند و میزان مصرف قهوه در بین عوام کمتر شد. اما هنوز خواص مصرف قهوه را ترجیح می دهند.

سرویس چای خوری فیروزه کوبی
سرویس چای خوری فیروزه کوبی

ست کشکول و تنگ فیروزه کوبی

به احتمال زیاد نام کشکول را شنیده یا جایی خودش را دیده اید، شاید هم در منزل خود کشکول دکوری از جنس های مختلف داشته باشید. نام درویش ها در گذشته با نام کشکول گره خورده بود. هر درویشی یک کشول به دوش داشت. کش به معنی پهلو و کول به معنی دوش است. و معنی کشکول یعنی به دوش کشیدن. ظرف کشکول فیروزه کوبی نمادی از آن روزگاران است که می تواند برای شما ظرف دکوری  یا میوه خوری باشد. تنگ را هم که می شناسید و نیاز به معرفی ندارد. تنگ ها در کنار کشکول زیبایی بیشتری دارند.

سرویس تنگ و کشکول فیروزه کوبی
سرویس تنگ و کشکول فیروزه کوبی

سرویس گلدان و سنگاب فیروزه

سنگاب ظروف سنگی بوده است که در قدیم داخل آن آب می ریختند و به همین دلیل به آن ها سنگ آب یا سنگاب می گفتند. اما حالا به جای آن ها در اماکن عمومی آب سردکن می گذارند که خب بسیار بهداشتی تر و بهتر است. اما به یاد قدیم و روزگاران گذشته هنرمندان فیروزه کوبی سنگاب ها را از جنس مس و فیروزه می سازند که هم می توانید داخل آن ها آجیل و شکلات و میوه بگذارید هم اینکه آن ها را داخل دکور منزلتان قرار بدهید.

ست گلدان و سنگاب فیروزه کوبی مشبک
ست گلدان و سنگاب فیروزه کوبی مشبک

سرویس سنبلدان و شکلات خوری فیروزه کوبی

شاید بپرسید که چرا به این ظرف که شبیه گلدان است ، سنبلدان گفته می شود. قصه ی این نیز برمی گردد به روزگاران قدیم. زمانی که به سنبلدان ، آتشدان گفته میشد. داخل آن آتش می گذاشتند و روی آتش مواد ضدعفونی کننده و خوشبو کننده مانند اسپند قرار می دادند. با گذشت زمان این ظرف کاربرد خود را از دست داد و اسپند دود کن های جدید در بازار جای آن ها را گرفتند. به همین دلیل نام آن ها نیز از آتشدان به سنبلدان تغییر کرد زیرا به عنوان ظرفی که در آن گل و سنبل می گذارند استفاده می شود و امروزه در بین صنایع دستی لوکس جایگاه ویژه ای دارد.

ست سنبلدان و شکلات خوری فیروزه کوبی
ست سنبلدان و شکلات خوری فیروزه کوبی
 

ست آجیل خوری و سنبلدان فیروزه کوب

آجیل خوری ها می توانند هم ظرف آجیل هم میوه و هم تنقلات باشند. این ظروف زیبا داخل ویترین در کنار گلدان، سنبلدان یا تنگ یا هر محصول دیگری که شما بپسندید زیبا هستند.

سرویس آجیل خوری و سنبلدان فیروزه
سرویس آجیل خوری و سنبلدان فیروزه کوبی

سرویس شکلات خوری مشبک و گلدان شلغمی فیروزه

شکلات خوری یا در کل محصولات فیروزه کوبی هم به صورت ساده هم با طرح ترنج و هم به شکل مشبک کاری شده وجود دارند. این بستگی به سلیقه ی شما دارد که کدام مورد را بپسندید و در دکور منزل زیبا و لوکس خود جای بدهید یا به عنوان یک هدیه خاص به عزیزانتان تقدیم نمایید.

سرویس شکلات خوری مشبک و گلدان فیروزه
سرویس شکلات خوری مشبک و گلدان فیروزه

اینکه شما بخواهید کدام محصول فیروزه کوبی را با کدام یک ست کنید و از آن ها یک سرویس فیروزه کوبی زیبا بسازید به ایده و سلیقه ی شما برمیگردد. ممکن است یک نفر دوست داشته باشد که آجیل خوری را با تنگ ست کند و دیگری کشکول را در کنار تنگ ترجیح بدهد. شاید شما سنگاب را در کنار سنبلدان بپسندید و دیگری شکلات خوری و سنبلدان را کنار هم بگذارد. به همین دلیل نمی توان تعداد سرویس های فیروزه کوبی را محدود کرد. این تعداد به تعداد ایده ها و پیشنهادهای شماست.